“Lonely Planet” udhëzues për Shqipërinë: Plazhe të kristalta, histori dhe bukuri natyrore

AKTUALITET


Shqipëria nuk ka qenë kurrë më e njohur nga turistët se sa tani. Joel Balsam, autor i kapitullit “Shqipëria” në librin udhërrëfyes “Ballkani Perëndimor”, ka ndarë sugjerimet e ekspertëve për të eksploruar këtë vend të veçantë, sipas “Lonely Planet”.

Jam vetëm unë apo të gjithë po flasin për të udhëtuar në Shqipëri? Kështu ka qenë prej disa vitesh, dhe është e lehtë ta kuptohet pse!

Plazhet e Adriatikut të adhuruara nga TikTok-u – me vijën ujore ngjyrë bruz në bregdetin jugperëndimor – Alpet Shqiptare të cilat ofrojnë një terren të përsosur për ecje – dhe arkitektura antike është mahnitëse. Shqipëria është shumë më e lirë se Kroacia, Greqia dhe Italia.

Ja çfarë duhet të dini kur vizitoni për herë të parë Shqipërinë

Kur duhet të shkoni në Shqipëri?

Obsesioni i Evropës me pushimet në bregdet dhe fluturimet e lira i bëjnë plazhet më të aksesueshme të Shqipërisë, Ksamilin dhe Sarandën, të mbushen me turistë nga qershori deri në shtator.

Nëse dëshironi pak më shumë paqe dhe qetësi, planifikoni një vizitë në maj, megjithëse deti do të jetë i ftohtë. Më mirë akoma, shkoni midis shtatorit dhe dhjetorit, të cilët janë ndoshta muajt më të mirë për të vizituar Shqipërinë në përgjithësi, pasi moti është ende i ngrohtë dhe ka më pak vizitorë.

Nëse e vizitoni Shqipërinë në dimër, qëndroni në Tiranë, kryeqyteti, ku mund të ngroheni në restorantet dhe baret e saj të shumta atmosferike si “Komiteti” – e cila shërben shije të ndryshme rakie (raki të bërë nga frutat). Aktivitetet në pjesën më të madhe të vendit mbyllen gjatë dimrit.

Sa kohë duhet të kaloni në Shqipëri?

Nëse keni vetëm një fundjavë, fluturoni drejt Korfuzit, në Greqi dhe merrni tragetin për në Sarandë për të shijuar Rivierën Shqiptare – ose shkoni në Tiranë për të shijuar ushqimin e mrekullueshëm të kryeqytetit dhe pamjet historike.

Nëse keni kohë për një udhëtim rrugor, mund të eksploroni pikat kryesore të Shqipërisë si Tirana, një plazh në bregdet dhe një nga qytetet historike, Beratin apo Gjirokastrën për një javë.

Ju nevojitet më shumë kohë nëse doni të ecni në “Bjeshkët e Nemuna” – apo nëse planifikoni të përdorni transportin publik – autobusët shqiptarë janë jashtëzakonisht të pabesueshëm.

A është e lehtë të udhëtosh brenda dhe përreth Shqipërisë?

Ka vetëm një qendër transporti ndërkombëtar në Shqipëri në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës.

Por, nëse doni të vizitoni plazhet jugperëndimore, është më mirë të fluturoni për në Korfuz dhe të bëni udhëtimin e shkurtër me traget drejt Sarandës.

Kompanitë lokale të makinave me qira janë më të lira dhe mund të gjenden jashtë aeroportit.

Gjërat më të mira për të bërë në Shqipëri

Shijoni bregdetin e bukur të Shqipërisë

Ju mund ta keni parë atë në Instagram – tani është shansi juaj për të notuar në plazhet e bukura të Shqipërisë.

Ksamili, plazhi më popullor i vendit, është me të vërtetë i mrekullueshëm, por më i shtrenjtë se kudo në vend dhe i mbushur me turistë në verë.

Udhëtoni deri në vijën bregdetare për të zbuluar plazhe më të qeta në dhe rreth Himarës dhe Dhërmiut dhe bëni një xhiro me varkë në plazhet “e fshehta” të paarritshme me makinë.

Nëse shkoni në Ksamil, mos humbisni Butrintin, një qytet grek dhe romak mahnitës.

Zona e Bllokut në Tiranë

Gjatë periudhës komuniste të Shqipërisë nga 1946-1991, lagjia e Bllokut u ndalua për publikun si një rezidencë private për zyrtarët e partisë.

Kur revolucioni demokratik i Shqipërisë rrëzoi më në fund regjimin, portat e Bllokut u hapën dhe lagjja që atëherë është bërë një vend argëtimi për të rinjtë.

Kafenetë dhe baret moderne me tarraca të mbushura me bimë rreshtohen nëpër rrugë dhe ka edhe shumë restorante të këndshme. I preferuari im është “Radio Bar”.

Vizitoni “qytetet muze” të Beratit dhe Gjirokastrës

Për të zbuluar arkitekturën e mahnitshme, udhëtoni në “qytetet muze” të Shqipërisë të njohura nga UNESCO.

Në Berat, eksploroni Kalanë e përmasave të qytetit në majë të kodrës dhe ecni nëpër rrugicat e vogla prej guri. Mos humbisni dritaret e çmuara të qytetit, të cilat shihen më së miri nga përtej lumit Osum.

Në Gjirokastër, spikat gjithashtu arkitektura. Ngjituni lart në kodër për të parë shtëpitë e lashta me çatitë e rënda prej guri dhe Kalanë e saj mbresëlënëse. Nën qytet, do të shihni  bunkerë të epokës komuniste – dhe një të madh pranë bashkisë.

Gjëja ime e preferuar për të bërë në Shqipëri

Ajo që më pëlqeu vërtet në Shqipëri ishte veriu malor i vendit, duke filluar nga Shkodra.

Qyteti artistik i studentëve është vendi më miqësor me biçikletat që kam parë në Evropën Lindore dhe një bazë e shkëlqyer për të eksploruar majat aty pranë.

Për tre ditë, ju mund të merrni një traget për në Valbonë, të ecni në një pjesë të shtegut të Majave të Ballkanit që lidh Shqipërinë me Kosovën dhe Malin e Zi dhe të zhyteni në burimet e “Syrit të Kaltër” në Theth.Skip to toolbar