Lufta në Ukrainë/ Vriten shtatë civilë nga sulmet ruse

BOTA


Katër civilë u vranë këtë të premte në granatimet ruse në Ukrainën lindore dhe tre të tjerë u vranë në bastisjet në verilindje dhe jug të vendit, thanë autoritetet.

“Toretsk u godit përsëri, të paktën katër persona u vranë dhe dy u plagosën,” tha guvernatori i rajonit, Vadim Filatskin.

Në provincën Kharkiv në Ukrainën verilindore, ku ushtria ruse nisi një ofensivë në shkallë të gjerë në maj, zjarri i artilerisë ruse vrau një grua 56-vjeçare në një fshat kufitar në mëngjes, tha ministria e brendshme.

Në Kherson në jug të Ukrainës, një burrë u vra nga një “dron kamikaz” dhe një tjetër u vra pas “granatave masive” të fshatit Novolexandrivka, sipas guvernatorit rajonal./abcnews.alSkip to toolbar