Lufta për vaksinën, detaje të reja nga sulmi i hakerëve kinezë

AKTUALITET


Hakerët e lidhur me qeverinë kineze synuan kompaninë bioteknike Moderna Inc, një zhvillues kryesor i hulumtimit të vaksinave koronavirus me bazë në SHBA, në fillim të këtij viti në një përpjekje për të vjedhur të dhëna të vlefshme, sipas një zyrtari amerikan të sigurimit që ndjek aktivitetin kinez të hakerëve.


Javën e kaluar, Departamenti i Drejtësisë së ShBA-së bëri publik një aktakuzë të dy shtetasve kinezë të akuzuar për spiunim në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë tre objektiva pa emër të SHBA, vetë e përfshirë në kërkimet mjekësore për të luftuar pandeminë COVID-19.

Moderna, e cila është me qendër në Massachusetts dhe njoftoi kandidatin e saj për vaksinim Covid-19 në janar, konfirmoi se kompania kishte qenë në kontakt me FBI dhe ishte e vetëdijshëme për “aktivitetet e zbulimit të informacionit” të dyshuar nga grupi i hakerëve të përmendur në të kaluarën, Kina gjithashtu po garon për të zhvilluar një vaksinë, duke bashkuar sektorin e saj shtetëror, ushtarak dhe privat për të luftuar një sëmundje që ka vrarë mbi 660,000 njerëz në të gjithë botën.