Macron: Sulmi i Hamasit ishte masakra më e madhe në shekullin tone

BOTA


Sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor 2023 ishte “masakra më e madhe antisemite në shekullin tonë”, tha sot presidenti francez Emmanuel Macron në një ceremoni për nder të 42 francezëve të vrarë.

“Më 7 tetor, në orën 6 të mëngjesit, Hamasi nisi sulmin masiv dhe të tmerrshëm, masakra më e madhe antisemite e shekullit tonë”, tha presidenti francez.


“Ne jemi 68 milionë francezë që po vajtojnë për viktimat në sulmet terroriste të 7 tetorit.  68 milionë minus 42 viktima, 68 milionë prej të cilëve gjashtë u plagosën, 68 milionë prej të cilëve katër nuk jetojnë më.

68 milionë prej të cilëve tre mbeten robër dhe ne luftojmë për lirimin e tyre çdo ditë. Karriget e tyre bosh janë aty”, tha Macron me zë të lartë.

Tre karrige ishin lënë bosh midis vendeve të familjeve të viktimave, për tre francezët që ende mbahen peng nga Hamasi në Rripin e Gazës.

“Jo të gjithë kanë lindur në Francë, nuk kanë vdekur në Francë, por kanë qenë pjesë e Francës”, theksoi ai.
Skip to toolbar