Macron takon homologun izraelit: 9 francezë rezultojnë të zhdukur, qëndrojmë krah Izraelit

BOTA


Nëntë shtetas francezë janë të zhdukur ose të mbajtur peng pas sulmeve të Hamasit në Izrael. Lajmi njoftohet nga presidenti francez, Emmanuel Macron, pas takimit me të afërmit e shtetasve francezë të vdekur dhe të zhdukur në Izrael.

Pas mbërritjes së tij, Macron u takua me 30 të afërm të 18 shtetasve francezë të vrarë ose të zhdukur që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, duke përfshirë familjen e Mia Schem, një gruaje 21-vjeçare franko-izraelite e cila u shfaq në një video të publikuar nga Hamasi.


“Ne jemi të lidhur me Izraelin nga pikëllimi,” tha Macron, i cili mbërriti në Tel Aviv të martën në mëngjes.

Presidenti francez, Emmanuel Macron ndodhet që në mëngjes në Izrael , ku u takua me homologun e tij izraelit, Yitzhak Herzog. Ai theksoi se ajo që ka prioritet absolut është kthimi i të rrëmbyerve të mbajtur robër nga Hamasi në Rripin e Gazës. Sipas presidentit francez, vendi i tij qëndron në krah të Izraelit dhe do të bëjë gjithçka për të rivendosur paqen dhe stabilitetin në rajon.
Skip to toolbar