Masakra e 4 korrikut në SHBA/ Arrestohet autori, kishte qëlluar me armë nga një çati

AKTUALITET


Policia amerikane ka arrestuar një të dyshuar për të shtënat masive më 4 korrik, ku mbetën të vdekur gjashtë persona gjatë Paradës së Pavarësisë të mbajtur në Parkun Highland, në periferi të Çikagos.

Sulmuesi kishte hipur në një çati dhe kishte qëlluar me një pushkë në drejtim të qytetarëve që kishin dalë për të festuar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara.


In a chilling rap video posted online, Crimo was filmed dropping bullets onto the floor of a trashed classroom while wearing a combat helmet.

Por, pas një ndjekjeje të shkurtër me makinë, Robert Crimo, 22 vjeç, u arrestua “pa asnjë incident”, tha shefi i policës, Lou Jogmen.

Ai iu referua të arrestuarit si “person me interes” në të shtënat, por pas arrestimit policia tha se besonte se Crimo ishte përgjegjës.

Masakra e 4 korrikut në SHBA/ Arrestohet autori, kishte qëlluar me armë nga një çati. Babai i reperit kandidat për kryetar bashkie

<iframe allowfullscreen frameborder=”0″ width=”698″ height=”573″ scrolling=”no” id=”molvideoplayer” title=”MailOnline Embed Player” src=”https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2722859.html”></iframe>

Zyrtarët e emergjencave thanë se dhjetëra persona, përfshirë edhe fëmijë, janë trajtuar në spital për lëndime me armë zjarri dhe disa prej të plagosurve janë në gjendje kritike.

Parada nisi në orën 10:00 sipas kohës lokale dhe u ndërpre 10 minuta pasi nisën të dëgjoheshin të shtëna. Më pas qindra persona – disa të gjakosur – u panë duke u larguar nga parada. SHBA-ja viteve të fundit vazhdimisht po përballet me të shtëna masive.

The moment showing Crimo's arrest after an hours-long manhunt that involved local and federal law enforcement

Një faqe në IMDb për të dyshuarin e përshkruan atë si një ‘reper, këngëtar, kompozitor, aktor dhe regjisor nga Çikago.’ Videoja më e shikuar në kanalin e reperit në YouTube është videoklipi i këngës së tij: ‘On My Mind’.

Biografia vazhdon duke thënë se karriera e tij muzikore filloi kur ai ishte 11 vjeç kur Crimo filloi të ngarkonte muzikë në internet.  Muzika e tij është në zhanrin e LoFi rap, sipas faqes së tij Spotify.

Later in that clip, Crimo is filmed wearing a vest and helmet while a bright light shines upon him, in what appears to be a staged version of an arrest

Ai ka publikuar tre albume, i pari në vitin 2017 i titulluar “Mesazhe”, i cili u pasua me “Observer” të vitit 2018 dhe “Aëake the Rapper” të vitit 2021.  Këtë vit ai publikoi një EP të titulluar: “Brainëashed”. Këngët përfshinin: ‘Dead Again’ dhe ‘I Am the Storm’. Crimo ka mesatarisht 16 000 dëgjime në muaj në Spotify dhe me pasuri mbi 100.000 dollarë neto.

Crimo pictured in the music video for his track 'On My Mind.' The song begins a love ballad but takes a dark toward the end as maniacal laughter plays over the beat

Në postimin e tij më të fundit në Tëitter nga tetori 2021 i dyshuari shkroi: “Unë nuk jam robot”. Crimo duket se ka lidhje të gjata me zonën e Highland Park-ut pasi babai i tij, Bob Crimo, ka kandiduar për kryetar bashkie të qytetit në vitin 2020.

The suspect has been named as 22-year-old Robert 'Bobby' Crimo III. He is from of the Highland Park area

Pesë persona u vranë gjatë paradës, ndërsa viktima e gjashtë ndërroi jetë spital.

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2722757.html
https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2722859.html
Skip to toolbar