Mashtronin italianët/ Pjesë e skemës një efektiv policie, AMP nis hetimet

AKTUALITET


TIRANË– Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka nisur hetimet e thelluara për zbardhjen e plotë të rastit të një call center, i cili ushtronte veprimtari të paligjshme duke mashtruar persona nga Italia për të investuar në bursë.

Hetimet e Agjencisë nisën pasi për këtë rast u ndalua një punonjës policie dhe tre personat tjerë, të dyshuar për mashtrim kompjuterik. Bashkë me ta, u shpallën në kërkim edhe dy persona të tjerë, njëri prej tyre pronar i ambientit ku kryhej veprimtaria e kundërligjshme.


Gjatë kontrollit të ushtruar në këtë ambient, janë sekuestruar dokumente, pajisje të ndryshme dhe disa njësi kompjuterike, në të cilat ishin të instaluara programe/aplikacione dhe lista emrash me numra italianë, të cilët kontaktoheshin nga disa operatorë, duke i mashtruar për investime në bursë, nëpërmjet të cilave arrinin të përfitonin vlera monetare të konsiderueshme, që variojnë nga 500 deri në 30.000 euro.

Hetimet vijojnë për identifikimin e plotë të të gjithë personave të përfshirë në këtë veprimtari dhe dokumentimin me prova ligjore të veprave penale, ku dyshohet se ata janë të përfshirë./abcnews.al
Skip to toolbar