Mbi 35 mijë palestinezë të vrarë në Gaza

BOTA


Të paktën 35,091 palestinezë janë vrarë dhe 78,827 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori, sipas një deklarate nga Ministria e Shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Ministria shtoi se 57 persona u vranë dhe 82 u plagosën në periudhën e fundit të raportimit 24-orësh, shkruan Al Jazeera.


Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), Daniel Hagari, tha se trupat janë duke luftuar në të gjitha pjesën e Gazës, “në pjesët ku nuk kemi kryer operacione ende, dhe në pjesët ku kemi kryer”.

Lufta mes Izraelit dhe Hamasit në Gazë ka nisur shtatë muaj më parë, kur pjesëtarët e këtij grupi kryen sulme befasuese në tokën izraelite, duke vrarë mbi 1.200 njerëz dhe duke i rrëmbyer rreth 250 të tjerë.
Skip to toolbar