Me 22 janar i mbaron mandati, por Yuri Kim tregon se kur do të lërë Shqipërinë

Më të fundit


Në 22 janar të këtij viti ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim i përfundon mandati në Shqipëri, mirëpo ajo ka zbuluar në një intervistë në Report Tv se nuk e di se ku do të lërë Shqipërinë.

“Do doja ta dija. Shiko, normalisht nëse sheh mandatin e ambasadorëve të ndryshëm amerikanë që kanë qenë këtu, zakonisht jemi këtu për rreth tri vjet.  Por në fund varet nga vendimi i Presidentit sepse një ambasador është përfaqësues personal i Presidentit Amerikan. Dhe, varet edhe nga Senati ynë që duhet të konfirmojë atë që emërohet. Kështu që s’kam mënyrë për ta parashikuar. Gjithçka mund të them është se jam këtu për të bërë një detyrë në emër të vendit tim dhe do të vazhdoj ta bëj deri ditën e fundit. Dhe nuk e di se kur është ajo ditë e fundit”, tha Kim.

Skip to toolbar