Misteret, gënjeshtrat dhe të vërtetat për incidentin me raketa në Poloni

BOTA


Për 24 orët e fundit, situata në botë ishte e tensionuar, derisa u konfirmua origjina e raketës që ra në një zonë rurale të Polonisë, duke shkaktuar dy viktima.

Dhe kjo sepse, në rast se raketa do të identifikohej si ruse, atëherë Moska do të kishte goditur territorin e një vendi anëtar të NATO -s, duke shkaktuar aktivizimin e Nenit 4 dhe 5, në kontekstin e mbrojtjes kolektive.


Asnjë nga këto nuk ndodhi, por mundësia e përshkallëzimit të agresionit rus në drejtime të panjohura e bën çdo skenar nga imagjinar në realist dhe mbetet një diskutim në tryezën botërore, ku nuk mungojnë kundërshtimet dhe interesat individuale për dënimin e Rusisë.

Për këtë arsye, liderët e 20 ekonomive më të fuqishme të planetit (G20) dënuan me shumicë dhe jo unanimisht  pushtimin rus në Ukrainë, pasi Kina, Indonezia, India, Brazili, Arabia Saudite dhe Afrika e Jugut qëndruan neutrale duke marrë parasysh marrëdhëniet e tyre tregtare dypalëshe me Moskën.

Në të njëjtin samit, rrjedha e të cilit u përmbys  kur u bë i njohur sulmi me raketa në Poloni, delegacioni amerikan i kryesuar nga presidenti amerikan, Joe Biden , veproi me vendosmëri kundër zbardhjes së “misterit” të raketës.

Duke ruajtur gjakftohtësinë e tyre, shumica e udhëheqësve prisnin prova të burimit të raketave në orët pas sulmit, ndërsa Moska mohoi çdo përfshirje. Ekzaminimi paraprak dëshmoi, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, se raketa ishte ukrainase dhe ishte aktivizuar si pjesë e mbrojtjes ajrore të vendit.

Megjithëse raketa i përkiste Ukrainës, Stoltenberg tha se Kievi nuk është fajtor për incidentin, duke shtuar se nuk ka asnjë indikacion për qëllimin pas incidentit, për të cilin, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, përgjegjësia është qëndrimi agresiv i Rusisë, e cila ka pushtuar Ukrainën, duke prishur paqen botërore.

Krahas qëndrimit të presidentit amerikan për një “raketë ukrainase”, të njëjtin qëndrim ka marrë edhe presidenti i Polonisë, Duda, ndërsa vendi i tij ka përmirësuar nivelin e gatishmërisë pas ngjarjeve, raporton abcnews.al.

Në të kundërt, Kievi ka mohuar përgjegjësinë dhe ka bërë thirrje për pjesëmarrje aktive në hetimet e incidentit, duke këmbëngulur se ka zbuluar “gjurmë ruse”.

Gjithashtu, “Presidenti Andrzej Duda foli me shefin e CIA-s, William Burns , i cili ndodhet në Varshavë pas vizitave të tij në Ankara dhe Kiev”, me këtë të fundit në kërkim të një dalje të sigurt nga kriza që ka shkaktuar pushtimin rus të Ukrainës.

Në çdo rast, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin  ka argumentuar se nuk ka prova por theksoi se përgjegjësia e vërtetë për incidentin i takon Rusisë, pasi ajo filloi luftën.

Përveç pikëpyetjeve, qëndrimi i Kremlinit ndaj Shtëpisë së Bardhë ka qenë i qartë. Në të njëjtën kohë, “ambasadori polak është thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme ruse”, sipas një njoftimit në Telegram të zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, pa dhënë detaje të mëtejshme, ndërsa Kremlini e ka përshkruar si ” absolutisht histerike” mënyrën se si Polonia reagoi ndaj sulmit.

Duhet theksuar se Polonia mblodhi menjëherë Këshillin e Sigurisë Kombëtare, sapo u bë e ditur lajmi për sulmin me raketa, ndërsa në të njëjtën kohë qarkulluan informacione se kërkonin që kjo e fundit të shqyrtonte aktivizimin e nenit 4 të Traktatit të NATO-s, domethenë informimi i shteteve anëtare për tentativën e shkeljes së sovranitetit të saj territorial.

Pavarësisht “vendimit” të SHBA-së, NATO-s dhe Varshavës, presidenti ukrainas duket se i qëndron deklaratës fillestare, duke thënë se nuk ishte raketa e saj, sipas Interfax Ukraine, duke përsëritur kërkesën e tij për të lejuar ekspertët e Ukrainës të marrin pjesë në hetim.

Nga ana e tij, për të mos u nxituar në përfundime, kancelari Olaf Scholz njoftoi se “si një reagim i menjëhershëm ndaj incidentit në Poloni, ne do të ofrojmë forcimin e mbrojtjes ajrore me patrulla ajrore”.

Për më tepër, “avionët gjermanë nuk kanë nevojë të dërgohen në Poloni për këtë. Patrullat mund të niseshin nga bazat ajrore gjermane dhe të ktheheshin këtu pas çdo misioni”, tha zëdhënësi i ministrisë gjermane të mbrojtjes, ndërsa kancelarja gjermane theksoi se “asgjë nga këto nuk do të kishte ndodhur” nëse nuk do të kishte pasur pushtimin rus të Ukrainës.

Në tablonë e përgjithshme, Perëndimi ende beson në mbështetjen e Ukrainës me çdo mjet të nevojshëm, por vetëm në masën që zemëron Presidentin rus Vladimir Putin duke e shtyrë atë në një hakmarrje të re dhe të rrezikshme, siç është përdorimi i armëve taktike bërthamore.




Skip to toolbar