Ndahet nga jeta ikona e modës Ruth Dayan

BOTA


Eshtë ndarë nga jeta në moshën 103 vjeçare, Ruth Dayan, bashkëshortja e parë e Moshe Dayanit, ikona e së majtës izraelite, kampione e paqes dhe një nga themelueset e modës në vend me markën e saj ”Maskit”. Dayan ndërroi jetë në Tel Aviv.

“Një grua që u bë një legjendë izraelite e kohës së saj”, deklaroi presidenti izraelit Reuven Rivlin.


“Historia e jetës së saj përmban realizimin e ëndrrës izraelite”, theksoi ai.

Ruth Dayan u lind më 6 mars 1917 në Haifa.
Skip to toolbar