Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare aktorja Shelley Duvall

BOTA


Bota artistike u pikëllua nga lajmi për ndarjen nga jeta të Shelley Duvall, e cila dha frymën e fundit në moshën 75-vjeçare.

Një aktore dhe artiste e gjithanshme, Duvall ishte muza e Robert Altman dhe shkroi historinë e saj përmes heroinave që ajo mishëroi në filmat “McCabe & Mrs Miller”, “Nashville”, “Popeye” dhe “3 Women”.

Megjithatë, filmi që e spikati ishte filmi horror psikologjik i drejtuar nga Stanley Kubrick “The Flash”, ku ajo luajti Wendy Torrance së bashku me Jack Nicholson.

Siç raportohet nga Guardian, Duvall vdiq në gjumë nga komplikimet e diabetit në shtëpinë e saj në Blanco, Teksas, sipas partnerit të saj Dan Gilroy.

Dan Gilroy tha për The Hollywood Reporter: “Partnerja dhe mikja ime e dashur, e ëmbël, e mrekullueshme e jetës na ka lënë. Kohët e fundit ka vuajtur shumë, tani është e lirë. Fluturo, Shelly e bukur.”/abcnews.alSkip to toolbar