Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

AKTUALITET


Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare.

Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut të mërkurën, sipas një deklarate nga Kissinger Associates Inc.


Politikani veteran kishte ndikim të madh në politikën e jashtme amerikane nën presidentët Richard Nixon dhe Gerald Ford.

I lindur në Gjermani në vitin 1923, Kissinger u largua nga regjimi nazist me familjen e tij si adoleshent dhe u vendos në SHBA në vitin 1938.

Gjatë tetë viteve si këshilltar për sigurinë kombëtare dhe sekretar shteti, Dr Kissinger u përfshi në ngjarje të mëdha të politikës së jashtme, duke përfshirë shembullin e parë të “diplomacisë së anijes” që kërkon paqen në Lindjen e Mesme, negociatat sekrete me Kinën për të ‘shkrirë’ marrëdhëniet midis superfuqive në zhvillim dhe nxitja e bisedimeve të paqes në Paris për t’i dhënë fund konfliktit të Vietnamit.

Në vitin 1973 ai u nderua bashkërisht me Çmimin Nobel për Paqen për përpjekjet e tij për të negociuar përfundimin e Luftës së Vietnamit.

Kissinger i cili mbajti postin e një këshilltari të sigurisë kombëtare dhe sekretarit të shtetit nën dy presidentë la një gjurmë të pashlyeshme në politikën e jashtme të SHBA dhe i dha atij një Nobel të diskutueshëm ;Çmimi i Paqes’.

Megjithatë, Dr Kissinger, së bashku me Presidentin Nixon, mbajtën gjithashtu peshën kryesore të kritikave nga aleatët e SHBA-së pas rënies së Saigonit nga forcat vietnameze të veriut në vitin 1975, pasi personeli i mbetur amerikan u largua nga ai që tani njihet si Ho Chi Minh City.

Ndikimi i tij mbi diplomacinë amerikane – i cili vazhdoi shumë kohë pasi ai la detyrën – nuk ka qenë pa polemika dhe disa aktivistë kërkuan që ai të ndiqej penalisht për krime lufte.
Skip to toolbar