Ndërron jetë në moshën 93-vjeçare, dizajnerja e modës Dame Mary Quant

BOTA


Dizajnerja e modës Dame Mary Quant ka vdekur në moshën 93-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka bërë të ditur familja e saj, duke njoftuar se ndërroi jetë paqësisht në shtëpi në Surrey këtë mëngjes.

Familja e saj tha se ajo ishte “një nga stilistet më të njohura ndërkombëtarisht të modës të shekullit të 20-të dhe një novatore e shquar”.


“Ajo hapi dyqanin e saj të parë Bazaar në Kings Road në 1955 dhe talentet e saj largpamëse krijuan shpejt një kontribut unik në modën britanike.”

Dame Mary ishte një nga figurat më me ndikim në skenën e modës të viteve 1960 dhe vlerësohet se e bëri modën të aksesueshme për masat me modelet e saj të hijshme, të efektshme dhe të gjalla.

E lindur në Londrën juglindore më 11 shkurt 1930, Dame Mary ishte vajza e dy mësuesve të shkollës Uellsiane. Ajo fitoi një diplomë në vitet 1950 në Kolegjin Goldsmiths, ku u takua me bashkëshortin e saj Alexander Plunket Greene, i cili më vonë ndihmoi në krijimin e markës së saj.

Dame Mary u mor si praktikante në një mulli përpara se të bënte rrobat e saj dhe në 1955 hapi Bazaar, një butik në Kings Road në Chelsea.
Skip to toolbar