Shtetas rus arrestuar në Mitrovicë, Thaçi: Deklaratat e Vuçiç, populiste

AKTUALITET


Pas arrestimeve të kryera mëngjesin e së martës në Kosovë, ka reaguar sërish për mediat presidenti, Hashim Thaçi. Ai është shprehur se aksioni i policisë nuk ka lidhje me Serbinë. Ai bëri të ditur se mes të arrestuarve ka serbë, shqiptarë, bonjakë si dhe një shtetas rus i kamufluar si diplomat.

“Aksioni i ndërmarrë në një hapësirë të gjerë në Kosovë, ku ka të arrestuar edhe zyrtarë edhe qytetarë në komuna të ndryshme të nacionaliteteve të ndryshme, shqiptarë, serbë. boshnjakë, edhe një rus i kamufluar me petkun e diplomatit për të penguar policinë e Kosovës në aksionin e tyre. Ftoj qytetarët të marrin këtë çështje si ndërmarrje krejt normale, rend dhe ligj, nuk është kundër asnjë komuniteti. Përkundrazi të jemi mirënjohës qytetarëve që kanë treguar bashkëpunim me policinë”, është shprehur Thaçi i cili është pyetur edhe për reagimin e presidentit serb, Vuçiç për angazhimin e ushtrisë.


Thaçi tha se deklaratat e Vuçiç janë thjeshtë populiste dhe se ai e di shumë mirë se Kosova është e lirë dhe e pavarur.

“Është një deklaratë populiste, ka parasysh opinionin e brendshëm në Serbi. Ai e di shumë mirë se nuk mund të lëvizë në drejtim të Kosovë, është e pamundur dhe e paimagjinueshme, vetë ai është i bindur, por në çdo rast institucionet e Kosovës, edhe FSK janë në gjendje gatishmëri. Deklarimet populiste nuk janë kërcënim për luftë, janë për të fituar simpati brenda opinionit publik në Serbi. Nuk është nevoja të mbrohet askush që shkel ligjin, po bëjmë një aksion kundër krimit të organizuar, Serbia nuk mund të jetë në mbrojtje të shkelësve. Institucionet e kanë kryer me përpikmëri gjithë përgjegjësinë ligjore, pati përpjekje për barrikada por situata është nën kontroll. Kufiri i Kosovës është i njohur ndërkombëtarisht, serbët kanë menduar se nuk mund të jemi të lirë e të pavarur, por ja që jemi”, u shpreh për gazetarët presidenti i Kosovës.

Deklaratë për media për aksionin e sotëm në tërë vendin

Deklaratë për media për aksionin e sotëm në tërë vendin

Gepostet von Hashim Thaçi am Dienstag, 28. Mai 2019Skip to toolbar