Një tjetër vullkan shpërtheu në Islandë, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

BOTA


Një tjetër vullkan shpërtheu pranë qytetit bregdetar islandez të Grindavik, duke nxitur autoritetet lokale të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme.

Ky është shpërthimi i pestë vullkanik në rajon që nga dhjetori. Pas tërmeteve të shumta në të njëjtën zonë dhe presionit të madh të krijuar nën tokë, një shpërthim shpërtheu pasdite pranë Sundhnuk, një vend në veri të Grindavik.


Kristin Jonsdottir, një gjeofizikan nga Zyra Meteorologjike Islandeze, vlerësoi se çarja ishte më shumë se një kilometër e gjatë. Autoritetet shpallën gjendjen e jashtëzakonshme.

Shpërthimi ndodhi disa orë pasi autoritetet urdhëruan evakuimin e fshatit Grindavik dhe Lagunës Blu, një pishinë termale e hapur e njohur për turistët. Kishte midis 700 dhe 800 vizitorë atje të mërkurën në mëngjes. Grindavik ndodhet në gadishullin Reykjanes, rreth 55 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit të Islandës, Reykjavík.

Gjatë shpërthimit në janar, llava gëlltiti tre shtëpi në skajin verior të fshatit Grindavik, i cili ka një popullsi prej 4,000 banorësh./abcnews.al
Skip to toolbar