“Oppenheimer” dominon Oscar 2024, Cillian Murphy rrëmben çmimin e aktorit më të mirë

BOTA


Filmi “Oppenheimer” ka dominuar Oscar 2024. “Oppenheimer” fitoi çmimin për filmin më të mirë, duke rrëmbyer çmimet kryesore mbrëmjen e djeshme (10 mars).

“Oppenheimer” dominoi çmimet e Akademisë këtë vit, duke marrë shtatë çmime Oscar, duke përfshirë filmin më të mirë dhe aktorin më të mirë për Cillian Murphy. Filmi  kishte 13 nominime.


Robert Downey Jr fitoi çmimin për aktorin më të mirë dytësor, ndërsa çmimi për regjisorin më të mirë, montazhin e filmit, kinematografinë dhe partiturën origjinale, u fitua nga Christopher Nolan, plus montazhin e filmit, kinematografinë dhe partiturën origjinale.

Cillian Murphy ka fituar Oskarin për regjinë më të mirë për filmin “Oppenheimer”.

Nolan falënderoi kastin dhe ekipin, me një thirrje të veçantë për gruan dhe producenten e tij në film, Emma Thomas.

Cillian Murphy ka fituar çmimin Oscar për aktorin më të mirë në një rol kryesor për rolin e tij në “Oppenheimer”.

Unë jam një irlandez shumë krenar që qëndroj këtu sonte,” tha ai ndërsa pranoi çmimin.

Producentja Emma Stone e cila fitoi Oscarin për aktoren më të mirë në rolin kryesor, falë portretizimit të guximshëm të Bella Baxter-it në filmin “Poor Things”, pranoi se fitorja për filmin më të mirë ishte një ëndërr e realizuar.

Ky është Oscari i dytë i Stone për aktoren më të mirë në një rol kryesor, pasi fitoi çmimin në vitin 2017 për “La La Land”.

Në “Poor Things”, Stone luan një grua si një fëmijë, e cila ringjallet nga një profesor i çmendur duke përdorur trurin e fëmijës së saj të palindur.

Çmimi për aktoren më të mirë në rol dytësor i shkoi yllit të The Holdovers, Da’Vine Joy Randolph.

Barbie, filmi me fitimin më të madh të vitit të kaluar, mori vetëm një çmim për këngën më të mirë origjinale të shkruar nga Billie Eilish dhe vëllai i saj Finneas. Dyshja performuan live, ashtu si edhe aktori Ryan Gosling.

“The Wonderful Story of Henry Sugar”, me regji të Wes Anderson, ka fituar çmimin e Akademisë për filmin më të mirë të shkurtër live.

Ky ishte Oscari i parë për Anderson pas tetë nominimeve. Ai nuk ishte në Teatrin Dolby për të marrë çmimin.

“20 Days in Mariupol”, një film që dokumenton pushtimin rus të Ukrainës fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë dokumentar artistik.

“Ndoshta do të jem regjisori i parë në këtë skenë që do të thotë: “Do të doja të mos e bëja kurrë këtë film. Unë dëshiroj të jem në gjendje ta shkëmbejmë këtë (me) Rusia që nuk sulmon kurrë Ukrainën, nuk pushton kurrë qytetet tona”, tha regjisori Mstyslav Chernov ndërsa pranoi çmimin.

Ai tha se ky është Oscari i parë që fitohet në historinë e Ukrainës. Fjalët e tij u pritën me duartrokitje të theksuara nga turma në Teatrin Dolby.
Skip to toolbar