Papa Françesku: Bota po shkatërrohet gjithnjë e më shumë nga luftërat, dashuria ndryshon historinë

BOTA


‘Zemra jonë është në Betlehem’- tha Papa Françesku gjatë meshës së Krishtlindjes në bazilikën e Shën Pjetrit.

Ati i Shenjtë drejtoi për herë të 11-të meshën e Krishtlindjes.


Ai tha se “bota po shkatërrohet gjithnjë e më shumë, nga luftërat, por theksoi se “dashuria ndryshon historinë”.

Ai bëri thirrje për lutje për paqe për Palestinën, Izraelin, Ukrainën dhe kërkoi që tu jepet fund konflikteve të armatosura në mbarë botën.
Skip to toolbar