“Paqja do të bëhet më e afërt sot”, Zelensky mbërrin në Hiroshima për samitin e G7

BOTA


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbërriti në Hiroshima me një avion francez nga aeroporti i Jeddah në Arabinë Saudite, ku do të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe.

Pamjet e drejtpërdrejta nga stacionet televizive japoneze treguan presidentin ukrainas duke mbërritur me avionin e qeverisë franceze në aeroportin e Hiroshimës.


Ai doli nga avioni, zbriti me nxitim nga shkallët, shtrëngoi duart shkurtimisht me zyrtarët pritës dhe hyri në një makinë që priste.

Presidenti ukrainas do të marrë pjesë personalisht në ditën e fundit të samitit të G7 në Japoni, ku do të ketë takime të rëndësishme me partnerët dhe miqtë e Ukrainës për të forcuar sigurinë dhe bashkëpunimin.

“Siguria dhe bashkëpunimi i zgjeruar për fitoren tonë. Paqja do të bëhet më e afërt sot”, u shpreh Zelensky në Telegram, menjëherë pas uljes.




Skip to toolbar