“Paraqiste kërcënim për anijet tregtare”, forcat amerikane shkatërrojnë raketën e rebelëve Houthi në Gjirin e Adenit

BOTA


Një raketë anti-anije e rebelëve Houthi që ishte drejtuar në Gjirin e Adenit dhe ishte përgatitur për t’u nisur, u shkatërrua në një sulm ajror të SHBA-së, tha Komanda Qendrore e SHBA, raporton Sky News.

“Forcat amerikane përcaktuan se raketa paraqiste një kërcënim për anijet tregtare dhe anijet e marinës amerikane në rajon, dhe më pas goditi dhe shkatërruan raketën në vetëmbrojtje. Ky veprim do t’i bëjë ujërat ndërkombëtare më të sigurta dhe më të sigurta për marinën amerikane dhe anijet tregtare.”, tha në një deklaratë US Centcom.


Të premten, Shtëpia e Bardhë tha se SHBA-ja kishte nisur tre sulme kundër raketave të rebelëve që ishin gati për të kryer sulme./abcnews.al
Skip to toolbar