Pas arratisjes së bosit të drogës, të burgosurit e Ekuadorit marrin peng rojet

BOTA


Forcat e sigurisë së Ekuadorit po përpiqen të rivendosin rendin në të paktën gjashtë burgje ku shpërthyen trazirat të hënën.

Sipas BBC, të burgosurit kanë marrë peng një numër rojesh burgu dhe i kanë kërcënuar se do t’i vrasin nëse ushtarët vendosen për të rimarrë kontrollin e burgjeve.


Katër oficerë policie u rrëmbyen gjithashtu pasi Presidenti Daniel Noboa shpalli gjendjen e jashtëzakonshme. Trazirat u shkaktuan nga arratisja e shefit famëkeq të bandës, i njohur si Fito.

Zyrtarët thanë se Fito, emri i vërtetë i të cilit është Adolfo Macías Villamar, nuk ishte në qelinë e tij të dielën në mëngjes kur policia mbërriti për ta transferuar atë në një burg tjetër brenda të njëjtit kompleks.

Nga kontrolli në repartin e sigurisë maksimale ku po mbahej nuk ka dalë deri tani asnjë gjurmë e tij.

Zëdhënësi i qeverisë Roberto Izurieta tha se Fito, i cili drejton bandën e fuqishme Los Choneros, ishte informuar se ai do të zhvendosej nga burgu La Regional, ku jetonte në një qeli të gjerë, të lyer me ngjyra të çmendura dhe të dekoruar me murale.

Ai mendohet se është arratisur vetëm disa orë para transferimit të tij të planifikuar. Dy gardianët e burgut janë ndaluar me dyshimin se kanë ndihmuar Fito të arratiset.

44-vjeçari drejton Los Choneros, një bandë e fuqishme burgu, e cila mendohet se qëndron pas shumë trazirave vdekjeprurëse dhe luftimeve në burgje që kanë shpërthyer në burgjet e Ekuadorit gjatë viteve të fundit.

Edhe pse shefi i saj i lartë ka funksionuar pas hekurave, fuqia e Los Choneros nuk kufizohet vetëm në burgjet e Ekuadorit. Anëtarët e bandës angazhohen gjithashtu në vrasje me porosi, zhvatje dhe tregtim droge në të gjithë vendin.
Skip to toolbar