Pas kritikave për puthjen me futbollisten, jep dorëheqjen presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit

Më të fundit


Luis Rubiales ka dhënë dorëheqjen si president i Federatës Spanjolle të Futbollit pas kritikave për puthjen me sulmuesen spanjolle Jenni Hermoso në ceremoninë e prezantimit final të Kupës së Botës për femra. Hermoso, 33 vjeç tha se puthja pasi Spanja mundi Anglinë nuk ishte konsensuale dhe ajo paraqiti një ankesë ligjore të martën e kaluar.

Rubiales tha se ai ia kishte paraqitur dorëheqjen presidentit në detyrë të federatës Pedro Rocha në një deklaratë. “Unë nuk mund të vazhdoj punën time,” deklaroi Rubiales.


46-vjeçari ka dhënë dorëheqjen edhe nga posti i tij si nënkryetar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s. Pasojat e puthjes kanë përfshirë futbollin spanjoll javët e fundit dhe kanë lënë në hije fitoren e Spanjës në Kupën e Botës, me Rubiales duke injoruar thirrjet e përsëritura për të dhënë dorëheqjen.
Skip to toolbar