Përcillet Ismail Kadare! Ceremonia në Tufinë private, vetëm me familjarët

AKTUALITET


Në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit u mbajtën paraditen e së mërkurës homazhet publike për Ismail Kadarenë dhe një ceremoni shtetërore.

Ndërsa rreth orës 12:50 kortezhi u nis për përcjelljen në varrezat e Tufinës teksa familja ka kerkuar qe ceremonia atje te jete private.

Mes familjarëve dhe dashamirësve të artit ka pasur dhe figura të rëndësishme të politikës në homazhe.

Ismail Kadare u nda nga jeta të hënën, në moshën 88-vjeçare. Në nder të Kadaresë, qeveria shpalli dy ditë zie kombëtare, 2 dhe 3 korrikun.Skip to toolbar