Përmbyset tanku në Izrael, humb jetën një ushtar, plagosen 2 të tjerë

BOTA


Një ushtar izraelit u vra kur një tank u përmbys në Izraelin verior. Një zëdhënës tha se dy ushtarë të tjerë u plagosën, duke përfshirë një të plagosur rëndë, në incidentin që ndodhi të dielën mbrëma.

Ushtria tha se një hetim kishte nisur për rrethanat e incidentit. Izraeli ka nisur një fushatë masive të bombardimeve ajrore të Rripit të Gazës pas një sulmi ndërkufitar të grupit palestinez Hamas në territorin izraelit më 7 tetor, shkruajnë mediat e huaja.


Më shumë se 9,400 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë 8,005 palestinezë, kryesisht fëmijë dhe gra, dhe mbi 1,400 izraelitë. 2.3 milionë banorët e Gazës po përballen me mungesën e ushqimit, ujit, karburantit dhe ilaçeve për shkak të bllokadës së enklavës nga Izraeli.
Skip to toolbar