Përmbytjet në Afganistan, numri i të vdekurve shkon në 300

BOTA


Të paktën 300 të vdekur janë konfirmuar deri më tani nga shiu i rrëmbyeshëm dhe përmbytjet shkatërruese që goditën veriun dhe veriperëndimin e Afganistanit.

Programit i Ushqimit i OKB-së (WFP) në rrjetet sociale tha se përmbytjet e shpejta shkatërrojnë Afganistanin, duke vrarë mbi 300 njerëz në Baghan dhe duke shkatërruar më shumë se 1 mijë shtëpi.


“Këto kanë qenë një nga përmbytjet e shumta gjatë javëve të fundit për shkak të reshjeve jashtëzakonisht të mëdha”, tha WFP-ja.

Reshjet e mëdha shkaktuan përmbytje në katër provinca, duke shkatërruar 2.500 deri në 3 mijë shtëpi, duke vrarë qindra bagëti, si dhe duke dëmtuar rrugë dhe infrastrukturë tjetër.

“Ekipet e shpëtimit kanë arritur tashmë në të gjitha zonat e prekura. Ata i kanë dërguar të plagosurit në spitale me helikopterë pasi rrugët janë mbyllur për shkak të përmbytjeve të mëdha”, tha WFP-ja.

Administrata talebane dërgoi ekipe të shpëtimit dhe të ndihmës nga Kabuli dhe provincat e tjera.

“Ne i kërkuam gjithë popullit afgan që të dalë përpara dhe të ndihmojë viktimat e përmbytjes, e cila shkaktoi dëme të rënda dhe shkatërroi fshatra të tëra në disa zona,” tha administrata talebane.

Muajin e kaluar, të paktën 70 njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga shirat e dendur dhe përmbytjet në zona të ndryshme të Afganistanit.

Fqinji i Afganistanit, Pakistani, u godit gjithashtu nga shiu dhe përmbytjet që vranë rreth 100 njerëz dhe plagosën 89 të tjerë në muajin prill.
Skip to toolbar