Platini flet pa doreza: Në futboll vendos paraja! Ceferin dhe Infantino janë një hiç!

Më të fundit


Legjenda e Juventusit, Michel Platini, sulmoi Aleksander Čeferin dhe Gianni Infantino, duke thënë se dyshja janë ‘në futboll për pushtet’. Francezi dha një intervistë të gjatë për Tuttosport dhe preku gjendjen e ish-klubit të tij, UEFA dhe FIFA, dhe perspektivën për të qenë president i Juventusit një ditë:

Ceferin dhe Infantino
“Ato janë hiç dhe vijnë nga hiçi. Këta janë individë të përfshirë në futboll për pushtet, por liderët e vërtetë të futbollit kanë qenë dhe duhet të jenë gjithmonë lojtarët. Ata janë Baggio, Del Piero, Mbappé, Haaland, Klopp, Guardiola, Ancelotti.


A është përmirësuar apo ka rënë futbolli?
“Është e vështirë të thuhet. Sipas mendimit tim, përvoja e futbollit si një ngjarje stadiumi është përmirësuar. Megjithatë, lojtarët duken paksa shumë të ngjashëm, pak stereotip, ose të krijuar në një mënyrë që e bën trajnerin më të rëndësishëm se lojtarët. Lojtarët nuk rrezikojnë më: ​​nuk driblojnë, nuk përpiqen të shpikin diçka të re; ata mbahen prapa nga trajnerët e tyre. Sot, është loja e trajnerëve me më pak talent, më pak kreativitet, më shumë vrapim dhe pozicionim. Unë besoj se duhet të kthehemi në një lojë më të përqendruar te lojtarët; është më e këndshme.”

Të bashkohet me Juventusin nën Trapattoni
“Kur u bashkua me Juventusin, të gjithë e dinin rolin e tyre. Tardelli, Cabrini, Bonini – të gjithë i kuptuan përgjegjësitë e tyre. Boniek dhe unë nxitëm të luanim pak më sulmues, me mbështetjen e Bettega dhe Rossi. Gjatë asaj periudhe, ne u shkëputëm pak nga stili tradicional i Juventusit; ishim pak më francezë. Por në vitet e mia të fundit, skuadra iu rikthye një qasjeje më tradicionale të Juventusit dhe numri i golave ​​të mi ra nga njëzet në dy.

Trapattoni Krahasuar me Allegrin
“Kjo është zbavitëse. Besoj se ka logjikë: kur nuk pëson gola, tashmë ke siguruar një pikë, ndërsa mund të shënosh tre dhe të humbasësh. Dikur e ngacmoja Trapattonin, duke pyetur: ‘Pse të mos luajmë më në sulm, të shënojmë një gol dhe më pas të përpiqemi të arrijmë dy të tjerë?’ Por ai kishte një filozofi tjetër. Trapattoni ishte një trajner i mrekullueshëm, sepse ai dinte të trajtonte lojtarët dhe ishte një psikolog i jashtëzakonshëm”.

Kontakti me Andrea Agnelli në vitin e kaluar?
“Jo, këto janë çështje personale dhe unë e kuptoj se si ndihet ai.”

Angazhimi i John Elkann ndaj Juventusit
“Ai mund të mos jetë aq i pasionuar sa gjyshi, avokati apo Umberto, por kujdeset. Është e qartë se ai e merr shumë seriozisht angazhimin shekullor të familjes ndaj Juventusit. Për më tepër, ai ka përgjegjësi të mëdha në menaxhimin e kompanive. Ai mund të mos e komunikojë mirë, por kujdeset për Juventusin dhe është afër klubit”.

Presidenca e Juventusit
“Ata nuk më kanë pyetur kurrë. Nuk mendoj se do të më pyesin as tani. Klubi duhet të stabilizohet ekonomikisht përpara se të fokusohet vetëm në aspektin sportiv. Tani nuk është koha për të ëndërruar për fushën, por ajo kohë do të vijë përsëri. Është gjithmonë çështje ciklesh.”

Triko me numër 10 për Yildiz
“Del Piero u frymëzua nga unë, kështu që më bën gjyshin e tij (qesh). Nuk e kam parë kurrë Yildizin të luajë dhe nuk e kam parë Juventusin këtë vit”.

A do të fitojë sërish Juventusi?
“Sigurisht! Ka cikle, apo jo? Kur përfundon një cikël, ka një periudhë të vështirë, por Juventusi kthehet gjithmonë te fitorja. Gjithmonë ka pasur dhe do të jetë, ndaj jini të sigurt.”
Skip to toolbar