Prefekti i Korçës: Tërmeti ka dëmtuar rreth 60 shtëpi

AKTUALITET


Në një lidhje direkte për Report Tv, prefekti i qarkut të Korçës, Dhori Spirollari bëri të ditur se si pasojë e tërmeteve të një pasnjësme të natës së të premtes, janë dëmtuar gjithsej rreth 60 shtëpi në Korçë dhe fshtrat përreth saj.

Për shkak të situatë së rënduar, Emergjencat Civile do të dërgojnë tek banorët e Floqit 40 çadra për familjet, të cilat tashmë kanë humbur shtëpitë për shkak të tërmetit.


Po kështu si pasojë e tërmeteve janë lënduar 4 persona që kanë marrë ndihmë mjekësore në spitalin rajonal.

Epiqendra e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë të shkallës rihter u regjistrua në fshatrat Floq e Mollas.
Skip to toolbar