Putin arreston një tjetër kundërshtar politik

BOTA


Një tjetër opozitar rus është vënë në prangat e regjimit të Vladimir Putin në Rusi.

Bëhet fjalë për liderin e Frontit të Majtë, Sergeri Ydaltsov i cili u akuzua mbrëmjen e kaluar me urdhër të Komitetit rus të Hetimeve.


Mediat ruse dhe avokatja e të arrestuarit shpjegojnë se Sergeri Ydaltsov është arrestuar nën akuzën e mbështetjes së terrorizmit.

Udaltsov është një anëtar historik i opozitës jashtë-parlamentare ruse, i cili organizoi protestat e para në rrugë që nga viti 2011.

“Komiteti hetimor ka hartuar një raport mbi ndalimin e Udaltsov,” tha avokatja, duke shtuar se gjykata e Basmanny në Moskë do të vendosë masën për të më 12 janar.
Skip to toolbar