“Rama dhe Shqipëria, shënjestër e një fushate denigruese”, Meloni: Marrëveshja shembull për BE

Më të fundit


Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni falenderoi kryeministrin Edi Rama dhe shqiptarët për mbështetjen e dhënë për ngritjen e qendrës pritëse për emigrantët në Lezhë.

Nga Shëngjini, ku po mbahet një konferencë e përbashkët për shtyp, Meloni është shprehur para mediave se shënjestra e sulmeve të mediave italiane, nuk është kryeministri Edi Rama, apo qeveria që ai drejton.


Kryeministrja italiane tha se shpreson se një marrëveshje e tillë të ndiqet edhe nga BE.

Georgia Meloni: Do doja të thosha që jam e lumtur që jam këtu, që pata rastin t’ju takoj, që Rama pati mundësinë të verifikonte nga afër situatën e punimeve që po realizohen në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar.

Do doja të thosha, ashtu si kundër pamë dhe dëgjuam nga Rama, se vendet tona janë dy vende mike, vende që historikisht kanë bashkëpunuar së bashku. Falënderoj sërish kryeministrin Rama dhe popullin shqiptar për ndihmën që na dhanë që ne të realizonim këtë marrëveshje, që shpresoj të jetë shembull për BE.

S’më mbetet veçse të përsëris afërsinë e popullit italian me Ramën, për sulmet që i janë bërë. Kemi ndjekur një fushatë denigruese ndaj qeverisë shqiptare, kemi dëgjuar edhe etiketime sikur është narkoshtet, sepse nuk është hera e parë që qeveria shqiptare ofron ndihmë. Edhe më parë, historia e Shqipërisë ka treguar se ka pasur dëshirën e sinqertë për të qenë pjesë e BE dhe nuk i ka munguar asnjëherë mbështetja e Italisë për këtë. Më kujtohet që në ditët më dramatike të Covid, Shqipëria na ndihmoi me 30 mjekë në Lombardi.

Rama u falënderua për këtë dhe një ndër gazetat italiane e quajti përrallë e bukur e kryeministrit shqiptar dhe Rama quhet si kriminel sepse shumë kanë ndryshuar që kur qeveria vendosi të vazhdojë bashkëpunimin me qeverinë e re shqiptare.
Skip to toolbar