Rikthehet energjia elektrike në Ukrainë pas sulmeve me dronë nga Rusia

BOTA


Forcat ajrore ukrainase njoftuan të shtunën se rrëzuan 31 nga 34 dronë të lëshuar gjatë natës nga Rusia, ndërsa vendi vazhdon të rimëkëmbet nga sulmi masiv i Moskës ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës, të premten.

Ushtria tha se dronët ishin rrëzuar në pjesën qendrore, jugore dhe juglindore të Ukrainës. Megjithatë, punonjësit e sistemit energjitik janë ende duke punuar për të rikthyer rrymën elektrike për disa familje, një ditë pasi Moska kreu atë që Kievi e cilësoi si sulmin më të madh ndaj rrjetit elektrik të vendit, që nga nisja e luftës.


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy shkroi në një postim në Telegram se në rajonet më të prekura ishte bërë i mundur rikthimi i energjisë, por se situata vazhdon të jetë e vështirë në rajonin e Kharkiv, i cili u godit rëndë. Autoritetet thanë se banorët e qytetit Kharkiv, si dhe rajonit perëndimor Khmelnytskyi, ishin ende pa energji.

Sulmi rus la të vrarë së paku pesë persona, ndërsa më shumë se 1 milion banorë mbetën pa energji.

Një nga sulmet e së premtes ndërpreu një nga dy linjat e energjisë që furnizonin termocentralin më të madh bërthamor në Evropë në Ukrainën juglindore, atë të Zaporizhzhias.

Të shtunën në mëngjes, dy persona u vranë dhe shtatë u plagosën nga sulmet ajrore ukrainase në rajonin Belgorod të Rusisë, tha guvernatori Vyacheslav Gladkov.

Një sulm i kryer gjatë natës nga Ukraina në rajonin Samara të Rusisë shkaktoi një zjarr në një rafineri të madhe nafte.

Nga ana tjetër, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të shtunën se forcat e saj kishin marrë kontrollin e fshatit Krasnoye në rajonin Donetsk të Ukrainës.
Skip to toolbar