“Rithemelimi, në krizë totale”/ Zekthi: Berisha s’e do reformën në drejtësi

Më të fundit


Në një intervistë në “Tirana Live” në ABC News, Fitim Zekthi foli për Komisionin për Reformat. Ai tha se Rithemelimi ka qenë në një krizë të plotë, ndërsa shtoi se çështja e luftës së SPAK kundër korrupsionit është shumë e rëndësishme.

“Mund të them Rama ka dështuar në punën e saj sepse vendi është përfshirë në korrupsion. Po ashtu edhe opozita është totalisht e dështuar. Për Bashën mund të them që përfaqëson opozitën që në koordinata është aty ku duhet. Dhe mund të them që është e qartë që Berisha nuk mund të vijë në pushtet”, ka thënë ai.


Gjatë kësaj interviste, ai theksoi se faktorët ndërkombëtarë duan një përpjekje për një drejtësi të pavarur.

“Ata e përshëndesin sepse është një deklaratë diplomatike, një gjuhë normale. Kërkojnë bashkëpunim të palëve sepse kjo është gjuhë diplomatike normale politike”, shtoi ai.

Fitim Zekthi u ndal edhe për reformën në drejtësi, duke thënë se të gjitha ata që kanë prekur paranë publikën janë të frikësuar nga drejtësia.

“Askush nuk mund ta përballojë dot i vetëm SPAK. Berisha nuk e do reformën në drejtësi. Kryeministri Rama ka dashur të zgjedhë me dhunë një tjetër njeri në krye të SPAK. Pra dihet që ai nuk e do drejtësinë”, tha ai.
Skip to toolbar