Rrëzimi i helikopterit me Raisin në bord, vjen reagimi i parë nga Izraeli

BOTA


Një zyrtar izraelit i ka thënë agjencisë së lajmeve Reuters se Izraeli nuk është i përfshirë në rrëzimin e helikopterit që vrau Presidentin e Iranit, Ebrahim Raisi.

Izraeli rrallë komenton zyrtarisht aktivitetet e tij jashtë kufirit, të cilat në muajt e fundit kanë përfshirë sulme brenda Libanit, Sirisë dhe Iranit.


Në prill, Irani nisi një sulm të drejtpërdrejtë dhe të paprecedentë ndaj Izraelit, i autorizuar nga Raisi, i cili tha se ishte hakmarrje për atë që e konsideronte të ishte një sulm izraelit në një ndërtesë diplomatike iraniane në kryeqytetin sirian, Damask, më 1 prill, që vrau një figurë të lartë të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe 8 oficerë të tjerë.
Skip to toolbar