Rusia bombardon Kharkivin, mes viktimave edhe fëmijë, përparon ndjeshëm në Lindje

BOTA


Te pakten 15 persona kane humbur jeten oret e fundit ne Kharkiv si pasoje e sulmeve ajrore qe Rusia ka kryer ne kete rajon.

Mes viktimave eshte edhe nje femije 8-vjeç.


Nderkohe, Forcat e armatosura ukrainase kanë humbur kontrollin e disa fshatrave në zonën e Lysychansk, i vetmi qytet në Lugansk që mbetet nën autoritetin e Kievit.
“Rusët po i afrohen Lysychanskut, duke u ngulitur në vendet e afërta: qyteti është goditur nga bombardimet ajrore,” tha kreu i administratës ushtarake të Luhansk, Serhiy Hayday.

Po ashtu, Forcat e armatosura ruse “po përpiqen të rifillojnë ofensivën në Slovyansk”.

Lajmi është bërë e ditur në faqen e saj në Facebook nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Pushtuesit po kryejnë një zjarr sistematik për të krijuar kushtet për rifillimin e ofensivës në qytetin e Slovyansk. Ata po kryejnë operacione sulmi”, thane autoritetet vendase.

Rusët gjithashtuvazhdojnë të gjuajnë në zonat kufitare të rajonit Sumy në veri të Ukrainës, ku 4 persona u plagosën të martën si pasojë e sulmeve me dron kamikaze.

Dmytro Zhyvytskyy, kreu i administratës ushtarake rajonale, shkruan në Facebook.

“Gjithsej u regjistruan 42 shperthime. Bombardimet dëmtuan shtëpi, ndërtesa fermash, një shkollë dhe një këshill fshati. Në një nga lokacionet, gjithashtu u shkaterrua pas bombardimeve edhe një park publik”.
Skip to toolbar