Scholz: BE-ja do të përdorë të ardhurat nga asetet ruse për të blerë armë për Kievin

BOTA


Vendet e BE synojnë të përdorin të ardhurat nga asetet ruse të ngrira në Evropë për të financuar blerjet e armëve për Kievin, tha kancelari gjerman Olaf Scholz.

“Ne do të përdorim super fitimet nga asetet ruse të ngrira në Evropë për të mbështetur financiarisht blerjen e armëve për Ukrainën,” tha kancelarja në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin polak Donald Tusk në Berlin.


“Dhe ne të tre do të takohemi përsëri javën e ardhshme dhe do të diskutojmë këto çështje me partnerët tanë evropianë në Këshillin Evropian,” tha ai.

Më 11 mars, Financial Times raportoi se BE-ja mund t’i transferojë Ukrainës në korrik 2024 dy ose tre miliardë euro, të ardhura nga riinvestimi i aseteve të ngrira të Rusisë, të menaxhuara nga depozituesi ndërkombëtar Euroclear. Më 1 shkurt, pjesëmarrësit e samitit të BE-së miratuan propozimin e Komisionit Evropian për të përdorur të ardhurat nga asetet e ngrira të Rusisë për të financuar pjesërisht një program ndihme buxhetore prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën deri në vitin 2027./abcnews.al
Skip to toolbar