SHBA paralajmëron Izraelin të shmangë sulmet ndaj Hezbollahut

BOTA


Presidenti amerikan Joe Biden dhe Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken i kanë kërkuar “privatisht” Izraelit të shmangë sulmet e rënda kundër Hezbollahut, raporton New York Times.

Frika e Uashingtonit është se disa nga ushtarakët në kabinetin e luftës izraelite duan një sulm parandalues ​​kundër Hezbollahut që do ta linte Izraelin të luftonte në dy fronte; Hamasi në jug dhe Hezbollahu në veri me rrezikun e përfshirjes së Shteteve të Bashkuara dhe Iranit në konflikt.

Skip to toolbar