SHBA: Përkrah Izraelit, njësoj si me Ukrainën. Trupa amerikane? S’e përjashtojmë

BOTA


“Hamasi filloi sulmin e tij në momentet e ndryshimeve globale. Por Shtetet e Bashkuara janë vendi më i fuqishëm në botë. Ne mbetemi plotësisht të aftë të projektojmë fuqinë tonë dhe të përmbushim angazhimet tona edhe në skenarë të ndryshëm. Si rezultat, ne do të jemi përkrah Izraelit ndërsa qëndrojmë përkrah Ukrainës”, deklaroi Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin në një fjalim të mbajtur në fund të një takimi në Tel Aviv me ministrin izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant dhe shefin e Shtabit, gjeneral. Herzi Halevi.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha SHBA do të vazhdojë të mbështesë dhe furnizojë forcat izraelite në betejat e saj, duke mos përjashtuar as mundësinë e dërgimit të trupave amerikane.


Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me potencialin e forcave amerikane që t’i bashkohen një lufte kundër Hezbollahut në veri, Austin tha: “Unë nuk do të spekuloj për ndonjë gjë që mund të ndodhë në të ardhmen”, duke shtuar se “mos bëni gabim, Shtetet e Bashkuara do të bëjnë i sigurt se Izraeli ka atë që i nevojitet për të mbrojtur veten.”

Austin shtoi se Pentagoni tashmë po dërgon “municione, aftësi të mbrojtjes ajrore dhe burime të tjera pajisjesh”, si dhe “përgjues” shtesë për Iron Dome, për të shpëtuar jetët izraelite.

Sekretari i Mbrojtjes deklaroi gjithashtu se zyrtarët amerikanë “do të vazhdojnë të koordinohen ngushtë me Izraelin për të ndihmuar në sigurimin e lirimit të burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm në kthetrat e Hamasit, duke përfshirë qytetarët amerikanë”.

I pyetur për shqetësimet për viktimat civile në Gaza nga sulmet ajrore izraelite, Austin tha se “Izraeli ka të drejtë të mbrohet… Unë kam punuar me forcat izraelite për shumë vite, përvoja ime është se ata janë profesionistë, janë të disiplinuar dhe ata “Janë të fokusuar në gjërat e duhura.”

“Kjo është një kohë për vendosmëri dhe jo hakmarrje, për qëllim dhe jo panik, dhe për siguri dhe jo dorëzim,” thotë ai.

Gallant tha se “Izraeli nuk do të qëllojë kurrë civilët me qëllim”, prandaj kërkohet nga IDF që banorët e Gazas të evakuohen nga qyteti dhe të shkojnë në jug, “dhe arsyeja është se ne nuk duam t’i dëmtojmë ata”.
Skip to toolbar