Sllovaki, shtatë të vdekur dhe pesë të plagosur nga përplasja e trenit dhe autobusit

BOTA


Shtatë persona u vranë dhe të paktën pesë të tjerë u plagosën kur një tren ndërkombëtar dhe një autobus u përplasën në Sllovakinë jugperëndimore të enjten pasdite, thanë shërbimet e urgjencës të vendit.

Shkaku i përplasjes mbetet i paqartë dhe hetimet janë në vazhdim, sipas shërbimeve të urgjencës.


Ata që kanë vdekur besohet se kanë qenë në autobus. Kompania kombëtare hekurudhore sllovake ZSSK tha në një deklaratë në Facebook se asnjë nga më shumë se 100 pasagjerët në trenin EuroCity nuk vdiq pasi u dërgoi ngushëllimet e saj “familjeve dhe të dashurve të pasagjerëve të autobusit që u plagosën ose humbën në këtë aksident”.
Skip to toolbar