Spanjë/ Kultivuan rreth 1000 bimë marijuane, pranga dy shqiptarëve

AKTUALITET


Agjentët e Policisë Kombëtare Spanjolle, në një operacion të përbashkët me Gardën Civile, kanë çmontuar një plantacion marijuanë brenda një magazine industriale me gati 1000 bimë në qytetin e La Llosa de Ranes. Agjentët kanë ndaluar dy burra, 18 dhe 50 vjeç, me origjinë shqiptare, të cilët janë vendosur në paraburgim të përkohshëm si autorë të dyshuar të krimeve kundër shëndetit publik, mashtrimit me energjinë elektrike dhe shkeljes së ligjit të emigracionit. Makrokultura ishte në fazën përfundimtare të rritjes, ku u sekuestruan 953 bimë marijuanë, si dhe 750 gram sytha dhe materiale të shumta të destinuara për kultivim.

Hetimet filluan në mesin e janarit, pasi mësuan se një magazinë industriale e vendosur në komunën e La Llosa de Ranes mund të përdorej për të strehuar një kulturë marijuane në shtëpi. Si rezultat i hetimeve të para, u bë e mundur vërehet një lëvizje e madhe e njerëzve brenda magazinës, duke zbuluar edhe hyrje-daljet e automjeteve të ndryshme me qira. Në vijim të hetimeve, hetuesit verifikuan se kishte lidhje të paligjshme me rrjetin elektrik. Ata kishin një infrastrukturë të sofistikuar për kultivim.


Për shkak të këtyre rrethanave, është kryer kontroll, ku u lokalizua brenda magazinës një kulture marijuane me gjithsej 953 bimë të lulëzuara me përmasa përafërsisht 180 centimetra. Përveç kësaj, agjentët sekuestruan 750 gramë sytha, 110 llamba, 23 panele ndriçimi LED, 55 ventilatorë, dy peshore, mes materialeve të tjera që ishin pjesë e një infrastrukture të sofistikuar për kultivimin e lëndës në fjalë.

Operacioni rezultoi në arrestimin e dy burrave që ishin në krye të plantacionit në fjalë, si përgjegjës për krime kundër shëndetit publik, mashtrime me energjinë elektrike dhe shkelje të ligjit të imigracionit. Të arrestuarit, pa dosje policore, janë vënë para drejtësisë dhe është urdhëruar burgimi i tyre. 
Skip to toolbar