Sulm me dronë në Moskë, Zelensky paralajmëron: Lufta po kthehet në Rusi

BOTA


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar se lufta do të kthehet në Rusia pas një sulmi me dron në kryeqytetin rus, Moskë. Zelensky u shpreh se sulmet në territorin rus ishin një proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë i luftës midis dy vendeve.

Ndërkohë, ministria ruse e Mbrojtjes tha se 3 dronë ukrainas ishin rrëzuar të dielën, ndërsa 2 ishin përplasur në zyra.


Zyrtarët thanë se nuk pati të lënduar pas sulmit me dron të së shtunës dhe kryetari i bashkisë së qytetit Sergei Sobyanin tha se fasadat e dy ndërtesave të zyrave ishin dëmtuar lehtë. Fotot nga vendi i ngjarjes tregojnë se në cep të godinave janë dëmtuar disa xhama, me mbeturina të shpërndara në tokë poshtë.

Një dëshmitare okulare, tha për agjencinë e lajmeve Reuters se mund të shihte zjarr dhe tym.
Skip to toolbar