Sulmi me dron ndaj Kremlinit/ 4 skenarët e mundshëm dhe frika për përshkallëzimin e luftës

BOTA


Akuza, mohime, spekulime dhe skenarë të shumtë janë dëgjuar për shkak të sulmit me dy dronë, mesditën e së mërkurës, në kompleksin e ndërtesave të Kremlinit, në zemër të shtetit rus.

Moska fajëson Kievin për sulmin, duke e quajtur atë një “përpjekje për të vrarë presidentin rus” dhe duke minuar të drejtën e saj për t’u hakmarrë, akuza që Kievi i mohon me forcë.


Për momentin, askush nuk mund të flasë me siguri për ngjarjen. Por thirrjet ruse për hakmarrje po rriten, ashtu si edhe frika e përshkallëzimit nga analistë perëndimorë, raporton abcnews.al.

Disa kanë frikë nga përshkallëzimi i agresionit rus në Ukrainë me incidentin e djeshëm, ndërsa NATO paralajmëroi për një rrezik të sabotimit rus të kabllove nënujore, duke rrezikuar ndërprerjen nga shërbimet e internetit te furnizimet me gaz natyror për Perëndimin.

Të tjerë kanë frikë nga zbatimi i doktrinës bërthamore të Rusisë, e cila thotë se nëse Rusia përballet me një “kërcënim ekzistencial” me një sulm bërthamor ose sulm me armë konvencionale,  mund të përdorë armët e saj bërthamore.

Megjithatë, siç vëren Phillips O’Brien, një profesor i studimeve strategjike në Universitetin e St. Andrews, mundësia e përdorimit të fuqisë bërthamore të Rusisë nuk është veçanërisht e mundshme.

Abbas Kaliamov, ish-sekretari i shtypit i Presidentit Putin që u largua nga Rusia tha: “Nëse dronët e armikut arrijnë në Kremlin, kjo do të thotë se çdo objektiv tjetër në territorin e pjesës europiane të Rusisë është përgjithësisht i pambrojtur. Prandaj, nuk besoj se ishte një provokim i krijuar nga Kremlini për të ndikuar në opinionin publik”.

Nëse ishte me të vërtetë një sulm nga Ukraina, “duhet parë si një demonstrim i aftësisë dhe një qëllim që synon të sinjalizojë se edhe Moska nuk është e sigurt ,” argumenton Mark Galeotti, një analist ushtarak dhe sigurie rus në Kolegjin Universitar në Londër. .

Megjithatë, nëse pretendimet e Moskës për një sulm ukrainas dhe një tentativë të vërtetë ndaj jetës së Putinit, një prej liderëve më të mbrojtur në planet janë të vërteta, “kjo është një ngjarje jashtëzakonisht e turpshme për Kremlinin”, vëren Will Vernon i BBC-së.

Por nëse nuk do të ishte Kievi, kush mund të godiste saktësisht një nga pikat më të mbrojtura të Europës në mes të konfliktit në Ukrainë?

“Para së gjithash, ekziston mundësia që ukrainasit ose ndonjë grup ukrainas të përdornin drone në Moskë. Por, nuk ka gjasa që ta kenë bërë sepse nuk ka kuptim. Një sulm ndaj Kremlinit do të ishte një veprim padyshim simbolik, por një goditje e dukshme në një ndërtesë të zbrazët gjatë natës do të ishte një humbje e burimeve tashmë të kufizuara të shërbimeve të inteligjencës ukrainase dhe ka të ngjarë të shqetësonte amerikanët dhe NATO-n, “vuri në dukje Tom Nichols, një analist.

Një mundësi e dytë, sipas Nichols, është që autoritetet ruse të inteligjencës dhe ushtarake ishin në dijeni të planit për të sulmuar Kremlinin, por nuk e ndaluan pasi e cilësuan si një mënyrë të përshkallëzuar dhunën në Ukrainë, raporton abcnews.al.

Sipas Nichols, ekziston mundësia që sulmi të ketë ndodhur nga disidentët rusë.

“Në atë rast, inteligjenca ruse do të kishte çdo arsye për të fajësuar Kievin, sepse e vetmja gjë më e keqe se parandalimi i një goditjeje nga komandot ukrainas do të ishte një atentat ndaj Putinit nga rusët, në shtëpinë e tyre”, thotë ai.

Nicholls përmend si “mundësinë më shqetësuese” skenarin se ky është një “plan rus i detajuar nga qeveria nga fillimi deri në fund “, duke argumentuar se ka shumë arsye pse kjo ka më shumë kuptim se shpjegimet e tjera.

Një sulm ndaj Kremlinit, thotë ai, do t’i jepte Putinit alibinë dhe “legjitimimin” për “veprime të mëtejshme dramatike dhe vdekjeprurëse”, jo domosdoshmërish të natyrës ushtarake, që do të destabilizonin Ukrainën përballë një operacioni të madh kundërsulmues të pritshëm, raporton abcnews.al.

“Mendoj se rusët i tremben këtij operacioni të ardhshëm dhe duan të ndryshojnë narrativën brenda dhe jashtë vendit. Nuk e kam idenë se çfarë ka Putini nën mëngë, por edhe në ditët e tij më të mira, ai është i prirur ndaj lëvizjeve strategjikisht naive.

Ai mund të përpiqet të tërheqë Bjellorusinë në luftë. Ai mund të vazhdojë më kërcënimet e tij bërthamore, ose madje mund të urdhërojë një intensifikimin e përpjekjeve për të vrarë Zelensky, “vlerëson Nichols.
Skip to toolbar