Sulmi ndaj drejtësisë, Ngjela: Meta ka humbur arsyen nga frika e SPAK

Më të fundit


“Ilir Meta ka humbur arsyen nga frika e SPAK”. Kështu i komenton avokati Spartak Ngjela kritikat e presidentit Ilir Meta drejtuar Euralius dhe Reformës në Drejtësi.  Sipas Ngjelës, Meta është i trembur nga reforma në drejtësi pasi ai do të ndëshkohet për aferat e kryera.

“Këta sa më shumë i afrohen goditjes penale që do t’ju vijë nga reforma në drejtësi, aq më shumë bëhet vrer zemra e tyre. Janë të shqetësuar. Problemi i të provuarit në jurisprudencë me dëshminë ka një aksiomë: i dëshpëruari, i tremburi dhe idioti nuk merren për dëshmitarë sepse nuk mund të dëshmojnë të vërtetën. Edhe këta tani futen tek ata dy të parët, të dëshpëruar dhe të trembur. Krijohet një lidhje, një koneksion midis të tremburit dhe të dëshpëruarit sepse frika të çon në dëshpërim, dëshpërimi çon në frikë dhe kjo pastaj të humb arsyen. Meta ka humbur arsyen sepse nuk mundesh ti të godasësh as OSBE, as Uashingtonin dhe as ndërkombëtarët në tërësi. Ata kanë marrë përsipër reformën në drejtësi, kë kap reforma në drejtësi nuk është përgjegjësia e tyre, por e atyre që nuk kanë ditur të drejtojnë, por janë korruptuar. Kështu që kot të merresh me ta”, është shprehur Ngjela për gazetën “Sot”.


Sipas Ngjelës, Ilir Meta ka harruar se është kryetar shteti dhe ka nisur të bëjë opozitë. “Ne duhet të shikojmë ecurinë e shpejtë të reformës në drejtësi sepse Meta flet mbi pozitën e kreut të shtetit prandaj gabon rëndë. Sepse ke edhe këta të tjerët nga ana tjetër, të gjithë kështu flasin, por këtyre nuk iu rëndon shumë sepse ata janë opozitarë. Të trembur janë të gjithë dhe Meta duket sikur po bën opozitë me demokracinë ndërkombëtare”, u shpreh Spartak Ngjela.

Dy ditë më parë, Presidenti Ilir Meta kritikoi reformën në drejtësi duke thënë se nuk është e suksesshme, ndërsa për misionin ndërkombëtar Euralius tha se merr urdhëra politikë.
Skip to toolbar