Sulmi në Odesa gjatë takimit Zelensky-Mitsotakis, BE dhe SHBA dënojnë agresionin rus

BOTA


Në portin e Odesës u zhvillua takimi i kryeministrit Kyriakos Mitsotakis me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Gjatë këtij takimi Rusia sulmoi duke lëshuar raketë balistike. Nga shpërthimi humbën jetën tre persona, ndërkohë misioni grek gjatë sulmit nuk u rrezikua.


Lidhur me këtë ngjarje kanë reaguar liderët botërore duke dënuar këtë sulm.

“Sulmet në Odessa “dëshmojnë se ndihma ushtarake për Ukrainën është urgjente”, thuhet në reagimin e Shtëpisë së Bardhë.

Gjithashtu kryeministrja italiane Giorgia Meloni dënoi ashpër këtë sulm, të ndodhur gjayë takimit mes Zelenksyt dhe kryeministrit grek.

“Ky akt i fundit i frikësimit rus nuk do të ketë asnjë efekt dhe nuk do të dobësojë rezistencën ukrainase, përkrah së cilës Italia dhe qeveria e saj janë rreshtuar pa u dorëzuar”, tha ai.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, gjithashtu dënoi sulmin në Odessa.

“Askush nuk është i frikësuar nga kjo përpjekje e re ndaj terrorizmit, sigurisht jo populli i guximshëm ukrainas. Më shumë se kurrë, ne qëndrojmë me Ukrainën.”, tha Meloni.
Skip to toolbar