Të majtët e Francës shqetësohen për fitoren e ekstremit të djathtë

BOTA


Emocionet ishin të larta në Paris ndërsa votuesit e krahut të majtë u mblodhën me liderët e koalicionit të Frontit të Ri Popullor (NPF) në Place de la Republique në një takim paszgjedhor që u shndërrua në një protestë masive kundër të djathtës ekstreme.

Koalicioni i majtë doli i dyti në raundin e parë të zgjedhjeve të parakohshme legjislative, sipas rezultateve të parakohshme, pas Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë (RN) të dielën.

“Jam e dëshpëruar. Më duket pak sikur do të qaj. Ishte ose bëje këtë [eja në protestë] ose rri në shtëpi dhe qaj. Më vjen shumë turp”, tha Eugenie, një 22-vjeçare në Paris për Euronews.com, transmeton Klankosova.tv.

Komentet e saj u bënë jehonë nga protestues të tjerë të rinj në kryeqytet, të cilët thanë se vendosën të bashkohen në takimin e NFP pasi ishin të tronditur dhe të shqetësuar nga rezultatet.

Aktivistët e rinj të fushatës nga një prej partive të koalicionit, La France Insoumise (LFI), të cilët u mblodhën për të parë hyrjen e rezultateve të zgjedhjeve, thanë se e kishin pritur këtë rezultat dhe tani ishin të fokusuar në raundin e dytë të zgjedhjeve më 7 korrik.

“Ndjenja ime është se jam i frikësuar nga ajo që mund të ndodhë brenda një jave [por]…gjendja ime mendore është ajo e një zënke. Unë jam luftarak. Kemi ende një javë për të kapur hapin dhe nuk është e pamundur”, tha Jeroen Atputharajah, një aktivist 21-vjeçar dhe ish-kandidat lokal i LFI-së në periferi të Parisit.Skip to toolbar