“Të ndalet lufta në Gaza”, Franca bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm

BOTA


Nicolas de Riviere, ambasadori i Francës në OKB, thotë se vendi i tij është “jashtëzakonisht i shqetësuar” për situatën në Rafah dhe në Gaza në përgjithësi.

“Siç tha presidenti Emmanuel Macron disa ditë më parë, nuk ka asnjë zonë të sigurt në Gaza për momentin. Pra, ne duam një armëpushim. Ne nuk duam asnjë operacion në Rafah. Ne duam akses të plotë humanitar në Rripin e Gazës”, tha ai për Al Jazeera.


De Riviere deklaroi se Franca mbështet një projekt-rezolutë algjeriane në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që ai tha se propozon “një ndërprerje të armiqësive, asnjë operacion në Rafah dhe në thelb miratimin e asaj që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka kërkuar, … e cila po i kërkon Izraelit të mos bëjë një operacion në Rafah dhe Hamas për lirimin e të gjithë pengjeve”.

Ai shtoi se ndërsa Hamasi është një kërcënim për Izraelin dhe siguria e Izraelit është “e panegociueshme”, ligji ndërkombëtar humanitar duhet të respektohet./abcnews.al
Skip to toolbar