Të paktën 16 të vrarë nga sulmet ruse në Odesa dhe Vinitsja

BOTA


Të paktën 16 persona janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur pas sulmeve me dronë dhe raketa në rajonet ukrainase të Odesës dhe Vinitsjas, thanë zyrtarët lokalë më 15 mars. Ndërkaq, në rajonin kufitar rus të Belgorodit dhe një rafineri në rajonin Kaluga raportohet se janë shënjestruar sërish nga dronët dhe raketat.

Sulmet me raketa ruse në Odesa lanë të vrarë 14 persona dhe plagosën të paktën 46 të tjerë, tha guvernatori i këtij rajoni, Oleh Kiper, në një postim në Telegram.


“Si rezultat i sulmeve ruse me raketa, 14 persona janë vrarë, përfshirë banorë lokalë, një mjek dhe punëtorë të shpëtimit”, tha Kiper, duke shuar se në mesin e 46 të plagosurve ishin edhe shtatë punëtorë të shpëtimit, shkruan REL.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës tha se ka hapur rast për këto sulme, duke shtuar se ka dëme në infrastrukturën civile, ndërtesa dhe makina.

Më herët gjatë ditës, një sulm me dronë në një ndërtesë në Vinitsja, la të vrarë dy persona dhe plagosi katër të tjerë.

Në Rusi, shtet që po mban zgjedhjet treditore presidenciale, u raportua për sulme të dyshuara ukrainase me dronë dhe raketa në rajonin kufitar të Belgorodit.
Skip to toolbar