Tensionohen marrëdhëniet Turqi-Izrael, Ankaraja tërheq ambasadorin nga Tel Aviv

BOTA


Turqia tërheq ambasadorin e saj nga Izraeli. Ky vendim vjen mes tensionesh mes dy vendeve dhe deklaratave të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan, i cili ka dënuar sulmet izraelite në Gaza.

Menjëherë pas sulmeve të 7 tetorit, Ankaraja ndërmori diplomaci intensive për t’i shtyrë palët të de-përshkallëzojnë dhe të parandalojnë një konfrontim më të gjerë. Duke përdorur retorikë të ekuilibruar, ai u bëri thirrje të dyja palëve të ushtrojnë përmbajtje, pasi bombardimet izraelite shkatërruan pjesë të Gazës dhe Hamasi vazhdoi të lëshonte raketa drejt Izraelit. Zyrtarët turq thanë gjithashtu se ishin të gatshëm të ndërmjetësonin mes palëve në shërbim të de-përshkallëzimit dhe të punonin drejt një zgjidhjeje me dy shtete në bazë të kufijve të vitit 1967 – potencialisht me Ankaranë dhe aktorë të tjerë të jashtëm që shërbejnë si garantues.


Qeveria e Turqisë thuhet se u kërkoi udhëheqësve kryesorë të Hamasit, duke përfshirë kryetarin Ismail Haniyeh, të largoheshin nga vendi, por Ankaraja e mohoi një gjë të tillë, me gjasë duke dashur të shmangë dënimin nga elektoratet vendase pro-Hamasit.

Ndërsa fushata ushtarake e Izraelit është zgjeruar, Turqia është bërë më kritike ndaj saj. Duke reflektuar opinionin dërrmues publik, zyrtarët turq e shohin fushatën si jashtëzakonisht joproporcionale dhe jashtë kufijve të një përgjigjeje të justifikuar ndaj sulmeve të 7 tetorit.
Skip to toolbar