Tërmeti katastrofik në Marok, OKB: Solidaritet në këto kohë të vështira

BOTA


Kombet e Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë qeverinë marokene pas tërmetit të fortë që goditi vendin, njoftoi organizata të shtunën.

“Sekretari i Përgjithshëm ishte thellësisht i pikëlluar kur mësoi për tërmetin që goditi sot Marokun, i cili mori shumë jetë njerëzish”, tha në një deklaratë Stéphane Dujarric, zëdhënës i shefit të OKB-së.


“Sekretari i Përgjithshëm shpreh solidaritetin e tij me qeverinë dhe popullin e Marokut në këto kohë të vështira. Ai u drejton ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave dhe uron shërim të shpejtë të lënduarve”, thuhet në deklaratë.

Epiqendra e tërmetit ishte në malet e Atlasit të Lartë të vendosur rreth 72 kilometra (44.7 milje) në jugperëndim të Marrakech, një qytet me rreth 840,000 banorë dhe një destinacion popullor turistik. Televizioni shtetëror Al-Aoula ka raportuar rreth 300 vdekje.
Skip to toolbar