Teuta fiton “derbin e bregdetit” ndaj Flamurtarit

AKTUALITET

Teuta bën një tjetër hap të rëndësishëm në Superligë. Skuadra durrsake fitoi minimalisht 1-0 ndaj Flamurtarit dhe shkon në kuotën e 15 pikëve, duke mbajtur e vetme kreun e renditjes në Kategorinë Superiore. Pas dy javësh pushim për shkak të ndeshjeve të kombëtareve, kampionati nisi me sfidën e javës së tetë ndaj Teutës dhe Flamurtarit.

Vendasit kërkuan golin që në fillim të ndeshjes, por skuadra vlonjate rezistoi duke mos lejuar kundërshtarët të shënojnë. Megjithatë, me nisjen e pjesës së dytë, Teuta gjen shpejt golin. Kallaku shënon në të 47` duke vulsour fitoren e skuadrës së Bledi Shkëmbit, që tashmë konfirmohet se do të rivalizojë deri në fund për titullin kampion.

Flamurtari mbetet në vendin e fundit të renditjes me 2 pikë, duke vështirësuar pozititat në luftën për mbijetesë këtë sezon. Të shtunën do të luhen katër takimet e radhës të javës së tetë të kampionatit. Luftëtari do të përballet në shtëpi me Bylis. Tirana pret në “Selman Stërmasi” Laçin, Skënderbeu pret Kukësin ndërsa Vllaznia do të përballet me Partizanin në “Loro Boriçi”.