Tiranë, i dhanë ryshfet policit rrugor, arrestohen dy persona

AKTUALITET


Dy persona janë arrestuar në Tiranë, pasi kanë tentuar të korruptojnë policinë rrugore. Në pranga janë vendosur shtetasit H. K., 43 vjeç dhe K. C., 24 vjeç, të cilët për t’i shpëtuar masës disiplinore nga policia kanë tentuar t’i japin një shumë parash.


43-vjeçari është ndaluar me mjetin e tij në rrugën “Jordan Misja’, pasi po drejtonte mjetin pa vendosur rripin e sigurisë, dhe gjatë kontrollit policor, me qëllim shmangien e penalizimit, i ka ofruar agjentit verifikues një shumë parash. E njëjta situatë u paraqit edhe në  sheshin “Karl Topia”, ku 24 vjeçari, i cili  drejtonte mjetin pa vendosur rripin e sigurisë dhe nuk kishte regjistruar ndryshimet e pronësisë në afat, për të shmangur penalizimin i ka ofruar efektivit të policisë një shumë parash.

Të dy të arrestuarit pritet të përballen  për veprën penale “Korrupsioni aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

TiranëPolicia Rrugore e Tiranës godet dy raste të mitëdhëniesNë pranga dy drejtues mjetesh, të cilët për t'i shpëtuar masës administrative, tentuan të korruptonin punonjësit e Policisë RrugoreNë funksion të patrullimeve me përzgjedhje, rrugorët e kryeqytetit kanë ndaluar në rrugën "Jordan Misja" drejtuesin e mjetit me iniciale H. K., 43vjeç, i cili po drejtonte mjetin pa vendosur rripin e sigurisë, dhe gjatë kontrollit policor, me qëllim shmangien e penalizimit, i ka ofruar agjentit verifikues një shumë lekësh.Gjithashtu te sheshi "Karl Topia" është ndaluar drejtuesi i mjetit me iniciale K. C., 24 vjeç, i cili është konstatuar se nuk u jep përparësi këmbësorëve, drejtonte mjetin pa vendosur rripin e sigurisë, nuk kishte rregjistruar ndryshimet e pronësisë në afat, dhe me qëllim shmangien e penalizimit, i ka ofruar agjentit verifikues një shumë lekësh.Në të dy rastet efektivët e Policisë Rrugore kanë bërë arrestimin e dy drejtuesve të mjeteve në kushtet e flagrancës, për veprën penale “Korrupsioni aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, gjithashtu janë bërë procedurat administrative për kundravajtjet e konstatuara.

Gepostet von Policia e Shtetit am Donnerstag, 25. Juli 2019