Tjetër sulm me thikë në Gjermani, policia ekzekuton agresorin

BOTA


Një burrë ka therur me thikë tre persona në qytetin e vogël të Wolmirstedtit në Gjermani, para se policia ta vriste, kanë njoftuar autoritetet gjermane të shtunën. Tre personat e therur janë në gjendje të rëndë.

Prokuroria shtetërore nga qyteti i Magdeburgut ka thënë se sulmuesi fillimisht ka therur një të ri në një lokacion tjetër, e më pas ka sulmuar persona të tjerë teksa kalonte pranë një shtëpie ku kishte festë me rastin e fillimit të Evropianit.


“Grupi ishte duke parë ndeshjen në një shtëpi private ku i gjeti sulmuesi. Policia reagoi shpejt dhe vrau sulmuesin”, thuhet në deklaratë, siç raportohet nga agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Hetimet për motivet e mundshme të sulmit janë duke vazhduar. Disa ditë më herët, një person me prejardhje afgane theri me thikë një polic në Mannheim. Polici më vonë vdiq në spital.
Skip to toolbar